O lidech a nelidech
O lidech a nelidech
Anotace: Nemá smysl anotovat,pane Rudilejne,že???
Teď se vyseru z vysoka na formu,rytmus i servítky.Vážený pane Rudilejno.Přestanňte tady vzkazama,potažmo anotacema a básněma, a komentama lhát!!!do soukromých vzkazů píšete cukrátka a tady si berete lidi do huby???Tak když na to opět sere edit i admin,kterej má přístup do soukr.pošty,tak já to fakt nenechám bejt.
Takže......
1 alternativa...Přestaňte..!!
2 alternativa....ta je jednoduchá....vše se zveřejní...
Jo....a ještě je tu vlastně 3-tí alternativa....
.......
Dosud platilo, že s vytrvalým pronásledováním a nevyžádanou pozorností ti policie nepomůže. To se změnilo. Stalking je nyní trestný čin díky novému trestnímu zákoníku, který konečně přináší obětem dlouhodobého obtěžování naději.
Stalkerství je způsob týrání oběti, kdy je využíváno moderních způsobů komunikace, nejčastěji SMS a e-mailů.
Začíná to často nevinně. Kontaktuje tě starý známý nebo bývalý přítel, ale třebaže ti časem jeho pozornost přestane být příjemná, on se nenechá odbýt. Původně přátelské zprávy se změní ve výhružné. Na tvé odmítání odpoví nadávkami. Dozvíš se, že o tobě začal šířit pomluvy nebo že od známých vyzvídá informace. Každé pípnutí mobilu může znamenat nával panického strachu, bojíš se otevřít e-mailovou schránku, vyjít sama před dům. V tomto případě ses setkala s jednou z forem nebezpečného obtěžování, tedy stalkingu.
Jak poznáš stalkera
Stalking je definován jako úmyslné, zlovolné pronásledování a obtěžování jiné osoby, které snižuje kvalitu jejího života a ohrožuje její bezpečnost. Mezi nejdůležitější znaky patří opakované a dlouhodobé obtěžování nevyžádanou a nechtěnou pozorností. Dopouští se jej jak muži, tak ženy a v některé případy už bohužel skončil tragicky.
Mezi typické projevy stalkingu patří opakované a dlouhodobé pokusy kontaktovat oběť, demonstrování moci a síly stalkera – například formou výhružek či osobním sledováním; snaha kontrolovat život oběti či poškozování a ničení věcí.
Pokud stalkera znáš, je snazší se mu bránit. Často však agresor svoji identitu tají. Přitom to může být třeba soused odnaproti, bývalý spolupracovník či vedoucí na táboře, který navenek působí normálním dojmem. Stalkerem se může stát ale i člověk, kterého jsi v životě neviděla a on si ve své choré mysli nějaký imaginární vztah mezi vámi prostě vybájil.
Kdo ti může pomoci?
Podcenit riziko stalkingu se může ošklivě nevyplatit. Dlouhodobé výhrůžky a pronásledování jsou obrovskou zátěží pro psychiku. Pokud se s touto formou obtěžování setkáš, neváhej se svěřit své rodině a přátelům. Ve chvíli, kdy si uvědomíš, že žiješ ve stálém stresu a strachu z obtěžování, je nejvyšší čas obrátit se na policii. Pomoci ti může také telefonní linka Bílého kruhu bezpečí s telefonním číslem 257 317 110.
Pro komunikaci se stalkerem platí:
1. Dej jednoznačně najevo, že nemáš o jeho projevy zájem. Bez výjimky odmítej schůzky, esemeskování, telefonické rozhovory a podobně. Ignoruj ho. Veškeré kontakty a reakce z tvé strany stalkera jen povzbuzují k další aktivitě.
2. Všechny projevy a důkazy obtěžování (záznamy telefonických hovorů, dopisy, e-maily, SMS zprávy atd.) si archivuj. Není to nic příjemného, ale jakmile kontaktuješ policii, budeš důkazy potřebovat.
3. Po dobu obtěžování změň své chování a zvyky. Změň telefonní číslo, popřípadě si založ novou e-mailovou schránku, ve městě se pohybuj po jiných trasách, nechávej se doprovodit členem rodiny nebo jinou osobou, které věříš. Domluvte si vzájemný postup v případě, že nastane krizová situace.
4. Tvému sebevědomí prospěje, když u sebe budeš nosit legální prostředky pro svoji obranu, například pepřový sprej. Měj vždy při sobě mobilní telefon pro případ přivolání pomoci.
Znění nového zákona o nebezpečném pronásledování
Oběti stalkingu neměly ještě loni oporu v zákoně. Neexistoval zkrátka žádný paragraf, který by tuto formu obtěžování postihoval. To se však od 1. ledna tohoto roku změnilo. V platnost totiž vešel nový trestní zákoník, který popisuje některé nové formy zločinu (stalking) a vyměřuje za ně tresty.
§ 354 Nebezpečné pronásledování
(1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že
a) vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým,
b) vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
c) vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
d) omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
e) zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu,
a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři roky bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) vůči dítěti nebo těhotné ženě,
b) se zbraní, nebo
c) nejméně se dvěma osobami.
Publikoval(a):
Marcone, 22.6.2011