Nespím III

Publikoval(a) Trubka Petr dne 14. prosince 2017

Anotace: přemítání, některé hospody v Praze / odkazy: Beatles (beat), J.J.Neduha (český hudebník, rock), Greenhorns (bluegrass)

Motto: Love, love me do, You know I love you I'll always be true So please, love me do ... Tohle zpívali Beatles v roce 1962, já to nevěděl, jezdil jsem na tříkolce a byl jsem v pohodě. ---------------- Jsou 4 hodiny v noci vzbudil jsem se a nemůžu zabrat otevírám knížku od Neduhy a čtu si no jo, tohle je přesně o tom tohle jsem prožil taky, rok 1978 desítky večerů někde v hospodě třeba U krále brabantského nebo U černého vola nebo Na krásné vyhlídce (hospodský měl rád kluky a měl perfektně vypiglované záchodky) nebo Na hřišti (bouda s šatnami u hřiště Střížkováků paní Čechová tam vždy měla dobře ošetřené pivo a venku se sušily vyprané dresy fotbalistů) tam jsme se něco nahráli mariáš (těch 32 obrázků, Neduha je taky zná) řešili jsme stovky témat tisíci slov a vždy s otevřeným koncem i když v půlnočním autobuse (posledním, abych se dostal domů) vypadalo všechno jasný a vyřešený jenže ráno jsem zjistil, že jasný to není pak šly roky a já hledal odpovědi někdy jsem nějakou našel to potěší, když člověk aspoň s něčím si ví rady ale ty hlavní otázky Proč ? a Jak ? ty furt čekají na odpověď možná pravdu mají buddhisti buď a neřeš to nebo katoličtí scholastici či evangeličtí hloubavci něco objevili ? proč já, vychován v socialistickém ateismu přesazen do tržního konzumu vítězství plytkosti a hlouposti proč uvažuji o víře, o smyslu dějů, o duši věcí ? proč nespím? venku je ticho nikde nikdo v tuhle hodinu jezdí jen noční tramvaje ti lidi v nich jsou zajímaví někde ztratili svoje masky ukazují tváře bez příkras Češi Dáni Japonci za oknem je prosincové mokro jeden osamělý chodec po ulici přejel taxík na svítící labuť nad obchodním domem nevidím vím, že tam je, aspoň jedna jistota otáčí se jako maják a hlídá hledí na starý kostel sv. Petra tyhle stavby jsou důkaz že to celé má smysl snad kdysi tam byla čtvrť německých kupců těch středověkých ale jsou pryč stejně jako sousedka Němka kterou pamatoval můj děda teta tvrdí, že jeden z popravených na Staromáku byl náš předek ale já jí to nevěřím čemu vlastně věřím ? věřím na malé věci že má smysl upéct vánoční cukroví linecká kolečka, kokosky, perníčky a pak si sednout s mými lidmi s Lenkou, dcerou, synem sice najednou se to nepovede vánoční ryba stejně chutná nějak líp asi že s tou rybou jíme taky naději a prožíváme pocit něčeho víc tohle jsou chvíle kdy mám pocit, že se blížím k nějaké hlavní odpovědi ale stejně jsem nic nevyřešil ---------------- P.S.(tohle už není literární dílo) Pouštím si rádio hrají: Když jde blizard s vánicí ... staří dobří Greenhorni zkusím spát ... hlásí 6 hodin, to normální lidi vstávají to už nezaberu, jdu si dělat snídani

Přečíst náhodné dílo